Jonoforeza - na czym polega i jakie są do niej wskazania?
Zabiegi z użyciem aparatury takie jak jonoforeza cieszą się ogromnym zainteresowaniem z uwagi na ich lecznicze działanie. Jest to terapeutyka stosowana w fizykoterapii, ale nie tylko. Co warto o niej wiedzieć?
Co to jest jonoforeza?
Jonoforeza to zabieg fizykalny, wykorzystujący elektrolecznictwo, czyli leczenie prądem. Ma on działanie miejscowe, w obrębie którego stosowana jest aparatura. W trakcie zabiegu podawany jest roztwór elektrolityczny za pomocą dwóch elektrod: dodatniej anody i ujemnej katody. Działanie to polega na stymulowaniu jonów do głębszej penetracji tkanek, które są objęte procesami zapalnymi. Dzięki temu prąd leczniczy może przenikać skórę nawet na głębokość 6 cm.
Jonoforeza wykorzystuje jonizację dodatnią i ujemną, dzięki zastosowaniu prądu urządzenie przywraca prawidłową równowagę elektrostatyczną skóry. Jonizacja dodatnia wpływa pozytywnie na oczyszczenie skóry, natomiast jonizacja ujemna skutecznie nawilża i ożywia. Prąd leczniczy stymuluje jony, które mogą przenikać zdecydowanie głębiej, co wpływa na efektywne działanie aplikowanych preparatów.
Jonoforeza - wskazania
Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu jonoforezy są:
- blizny,
- trudno gojące się rany,
- owrzodzenia,
- kontuzje,
- urazy narządu ruchu,
- stany zapalne,
- nerwobóle,
- trądzik,
- choroby zwyrodnieniowe,
- nadpotliwość,
- trądzik,
- stany zapalne gałki ocznej.
Ten zabieg fizjoterapeutyczny ma swoje zastosowanie przede wszystkim po urazach oraz w zaburzeniach zrastania się kości, a także w leczeniu trądziku, zwyrodnień stawów czy przykurczy bliznowatych. W kosmetyce jonoforeza wpływa na poprawienie jędrności skóry oraz działanie przeciwzmarszczkowe.
Jonoforeza - jak wykonać zabieg?
Zabieg jonoforezy zaczyna się od zaaplikowania odpowiedniego roztworu na miejsce ze stanem zapalnym. Następnym krokiem jest umieszczenie elektrod oraz ich zabandażowanie w taki sposób, aby uniknąć ich przemieszczania. Później uruchomione urządzenie do jonoforezy zaczyna generować prąd, który odczuwalny jest przez pacjenta w postaci swoistych igiełek w skórze. Jest to jednoznacznym potwierdzeniem leczniczego działania zabiegu oraz absorpcji składników leku poprzez skórę.
Zabiegi jonoforezy nie trwają długo, najczęściej jest to czas od 10 do 20 minut. W miejscach, w których umieszczone zostały elektrody, może pojawić się lekkie zaczerwienienie skóry.
Rodzaje zabiegów
- Jonoforeza borowinowa to zabieg wykorzystujący działanie prądu leczniczego, polegający na wprowadzeniu w skórę dobroczynnych jonów kwasów zawartych w borowinie. Ma ona działanie chemiczne, przeciwbólowe oraz immunologiczne.
- Jonoforeza wapniowa wykorzystuje działanie prądu galwanicznego oraz minerału budulcowego kości. W tym przypadku wykorzystywany jest chlorek wapnia do jonoforezy, który ma działanie terapeutyczne w problemach złamań kości, osteoporozie czy problemach bólowych po urazach.
Leki do jonoforezy
W przypadku zabiegu jonoforezy wykorzystywane są preparaty o odpowiednich właściwościach, które ulegają dysocjacji na aniony i kationy, czyli procesu wyodrębnienia jonów. Do tych preparatów zaliczyć możemy między innymi wspomniany wcześniej chlorek wapnia, jodek potasu i inne. Mogą mieć one postać ampułek, roztworów lub innych preparatów.
Jonoforeza - dawkowanie
W przypadku tych zabiegów najczęściej wykorzystywane są słabe dawki wynoszące na ogół od 0,01 do 0,1 mA/ cm2, które są w zupełności wystarczające do wtłoczenia preparatów.
Jonoforeza - przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Do najważniejszych przeciwwskazań do wykonania zabiegu zakwalifikować możemy:
- okres ciąży i karmienia piersią,
- nowotwory,
- choroby zakaźne (np. gruźlica),
- metalowe elementy w okolicy zabiegowej,
- rozrusznik serca,
- gorączka i złe samopoczucie,
- zmiany o charakterze zakrzepowym,
- miażdżyca,
- alergie na składniki preparatu.